W lipcu na dwutygodniową pielgrzymkę wakacyjną "Śladami Papieża Benedykta XVI do Bawarii" udało się dwunastu ministrantów z parafii pw. Chrystusa Króla w Szczytnie. Towarzyszył im proboszcz ks. wicedziekan Mirosław Rudoman.

Śladami papieża Benedykta

Pomysłodawcą i współorganizatorem wyjazdu, w którym oprócz ministrantów brał udział także jeden wychowanek SOSW w Szczytnie, był Piotr Radosz wieloletni konsul w polskim Konsulacie Generalnym w Monachium. Wyjazd współorganizowało i współfinansowało parafialne Stowarzyszenie Charytatywne "Dar serca".

Pierwszym etapem pielgrzymki był klasztor na Jasnej Górze, gdzie w galowych strojach ministranckich młodzi pielgrzymi służyli do mszy św. celebrowanej przez ks. proboszcza w kaplicy z cudownym obrazem Matki Boskiej. Wieczorem wzięli udział w Apelu Jasnogórskim, a następnego dnia rano uczestniczyli w odsłonięciu obrazu. W Bawarii odwiedzili m. in. sanktuarium maryjne w Altöting. Tam, w słynnej Świętej Kaplicy z VII w. służyli do mszy, którą odprawił ks. Mirosław Rudoman. Miejsce to słynie z cudownej figurki Czarnej Madonny. Ponad 500 lat temu położono przy niej ciała dwojga tragicznie zmarłych dzieci, które cudownie ożyły. Pielgrzymi obejrzeli rodzinny dom papieża Benedykta XVI w Marktl nad Inn oraz miejscowy kościół parafialny, gdzie był ochrzczony. Po drodze wstąpili do austriackiego Oberndorf. W 1818 r. w miejscowym kościele po raz pierwszy wykonano kolędę "Cicha noc". Pielgrzymi podziwiali też piękną, słynącą z adwentowego rynku bożonarodzeniowego starówkę w Norymberdze, gdzie żył i tworzył słynny rzeźbiarz Wit Stwosz. Duże wrażenie na szczycieńskich pątnikach zrobiło Monachium, stolica Bawarii ze swoimi uroczymi zabytkami, a także wioską olimpijską i najnowocześniejszym stadionem piłkarskim w Europie. Jedną z niezapomnianych atrakcji było też zwiedzanie zakładów samochodowych Audi w Ingolstadt, gdzie szczytnianie mieli okazję zobaczyć całkowicie zautomatyzowaną produkcję aut odbywającą się wyłącznie za pomocą robotów. Podczas pielgrzymki nie zabrakło też chwil refleksji. Pielgrzymi odwiedzili Dachau, były hitlerowski obóz koncentracyjny utworzony jeszcze w 1933 r. Tutaj, w pobliżu krematorium, modlili się przy tablicy poświęconej pomordowanym księżom polskim (zginęło ich ponad 800 na ok. 1700 uwięzionych). W czasie pielgrzymki mogli również podziwiać piękno czystej i zadbanej Bawarii wtopionej w alpejski, bajkowy krajobraz. Wjechali też specjalnym autokarem po bardzo stromej i krętej serpentynie na szczyt Obersalzberg k. Salzburga, gdzie na 1843 m n.p.m. zachowała się dawna herbaciarnia, w której Hitler podejmował zagraniczne delegacje. Specjalnego błogosławieństwa udzielili pielgrzymom abp Wojciech Ziemba metropolita warmiński i bp Gerhard Ludwig Müller ordynariusz diecezji w Ratyzbonie/Regensburgu, którzy objęli pielgrzymkę swoim honorowym patronatem.

Organizatorzy już planują następny wyjazd w przyszłym roku i chcą, aby tego rodzaju przedsięwzięcia odbywały się cyklicznie w każde wakacje.

(k)